Ustavni sud Republike Srpske, na osnovu člana 115. Ustava Republike Srpske, člana 37. stav 1. tačka g) i člana 61. stav 1. tačka d) Zakona o Ustavnom sudu Republike Srpske (''Službeni glasnik Republike Srpske'' broj 104/11 i 92/12), na sjednici održanoj 28. maja 2025. godine, d o n i o  je

 

R J E Š E Nj E

 

Odbacuje se prijedlog za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti člana 4. Pravilnika o izmjenama Pravilnika o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ broj 20/24) u dijelu koji se odnosi na st. 1. do 5. izmijenjenog člana 6. Pravilnika o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ br. 14/22 i 20/22).

 

O b r a z l o ž e nj e

 

Predškolska ustanova - Klub za djecu „Zvjezdica“ iz Banje Luke, koju zastupa Zajednička advokatska kancelarija „Pucar“ iz Banje Luke, podnijela je Ustavnom sudu Republike Srpske (u daljem tekstu: Sud) prijedlog za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti člana 4. st. 1, 2, 3, 4. i 5. Pravilnika o izmjenama Pravilnika o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ broj 20/24), koji je donio gradonačelnik Grada Banja Luka. Sud je konstatovao da je predlagač pogrešno označio odredbe ovog pravilnika koje osporava, odnosno da je prijedlogom osporen član 4. Pravilnika o izmjenama Pravilnika o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ broj 20/24) u dijelu koji se odnosi na st. 1. do 5. izmijenjenog člana 6. Pravilnika o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ br. 14/22 i 20/22). U prijedlogu se navodi da je osporeno propisivanje suprotno članu 25. Zakona o lokalnoj samoupravi, koji definiše nadležnosti jedinice lokalne samouprave u oblasti društvene brige o djeci i omladini, te da je gradonačelnik Grada Banja Luka predmetnim odredbama Pravilnika prekoračio svoja zakonska ovlašćenja, jer ne postoji pravni osnov da propisuje, utvrđuje i mijenja uslove za ostvarivanje prava na sufinansiranje i formiranje komisije koja odlučuje o opravdanosti sufinansiranja troškova boravka djece u predškolskim ustanovama. Predlagač smatra da je u konkretnom slučaju došlo do povrede prava na imovinu garantovanog članom 1. Protokola broj 1. uz Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, ustavnog načela vladavine prava, socijalne pravde i tržišne ekonomije iz člana 5. Ustava, te zabrane diskriminacije iz člana 10. Ustava. Pored toga, predlagač nalazi da je osporeno normiranje u suprotnosti sa članom 50. Ustava, prema kojem se ekonomsko i socijalno uređenje zasniva na ravnopravnosti svih oblika svojine, kao i sa članom 54. Ustava, jer daje prednost državnoj svojini u odnosu na privatnu.

Pravilnik o izmjenama Pravilnika o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ broj 20/24) donio je gradonačelnik Grada Banja Luka na osnovu čl. 25, 59. i 82. Zakona o lokalnoj samoupravi („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 97/16, 36/19 i 61/21), čl. 25, 67. i 83. Statuta Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ br. 14/18 i 9/19) i tačke V Odluke o utvrđivanju sufinansiranja troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ broj 9/22). Članom 4. ovog pravilnika izmijenjen je član 6. Pravilnika o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ br. 14/22 i 20/22). Osporenim odredbama st. 1. do 5. izmijenjenog člana 6. propisano je: da se pravo na sufinansiranje troškova boravka dodjeljuje za period u kojem dijete boravi u privatnoj predškolskoj ustanovi, te da ukoliko privatna predškolska ustanova neopravdano poveća cijenu boravka djeteta, Grad može ograničiti sufinansiranje troškova boravka (stav 1), šta se smatra neopravdanim povećanjem cijene boravka djeteta (st. 2. i 3), da opravdanost razloga za povećanje cijene boravka djeteta u privatnoj predškolskoj ustanovi utvrđuje komisija koja ima pet članova i koja odluke donosi većinom (stav 4), te da, ukoliko komisija iz stav 4. ovog člana utvrdi da je povećanje cijene boravka djeteta neopravdano, u formi odluke sa obrazloženjem dostavlja prijedlog mjera ograničenja sufinansiranja troškova boravka djeteta Odjeljenju za društvene djelatnosti, koje izrađuje rješenje (stav 5).

Razmatrajući navode iz prijedloga, Sud je konstatovao da je Rješenjem ovog suda broj U-43/24 od 30. aprila 2025. godine („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 40/25) obustavljen postupak za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti Pravilnika o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ br. 14/22, 20/22 i 20/24), jer je stupio na snagu Pravilnik o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ broj 30/24), te, prema članu 11. ovog pravilnika, njegovim stupanjem na snagu prestaje da važi Pravilnik o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ br. 14/22, 20/22 i 20/24).

Uzimajući u obzir činjenicu da je navedenim rješenjem obuhvaćen i osporeni Pravilnik o izmjenama Pravilnika o sufinansiranju troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka („Službeni glasnik Grada Banja Luka“ broj 20/24), odnosno da je Sud zauzeo stav u pogledu ocjenjivanja ovog opšteg akta, Sud je, na osnovu člana 37. stav 1. tačka g) Zakona o Ustavnom sudu Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske" br. 104/11 i 92/12), odbacio prijedlog za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti osporenih odredaba ovog pravilnika.

Ovo rješenje Ustavni sud je donio u sastavu: predsjednik Suda mr Džerard Selman i sudije: Vojin Bojanić, Svetlana Brković, Amor Bukić, Zlatko Kulenović, prof. dr Radomir V. Lukić, prof. dr Ivanka Marković, prof. dr Darko Radić i akademik prof. dr Snežana Savić.

 

 

                                                                                                               PREDSJEDNIK

                                                                                                              USTAVNOG SUDA

 

                                                                                                            Mr Džerard Selman

 

Broj: U-57/24                                                                              

28. maj 2025. godine